Хиропрактика за коне.

Хиропрактика за коне.

17 юли 2024

Хиропрактика за коне. Кога е необходима и защо?

 

Какво е хиропрактика?

 

Хиропрактиката е вид мануелна терапия, която има за цел да открие и лекува блокирани участъци в гърба и крайниците на конете. Чрез специфично наместване се третират обездвижените сегменти, премахва се болката и се активират рецептори в нервната система. Това от своя страна спомага за активиране на вродените възстановителни сили на организма и подобряване на имунитета. Животното се чувства и движи по добре, повишават се постиженията при спортни коне, а възрастните животни с артритни изменения се обезболяват естествено.

 

Хиропрактиката е терапия, която се фокусира основно върху възстановаването на нормалното движение и функция на гръбначния стълб, което служи за подобряване на неврологичната активност. Това осигурява ефективно функциониране на мускуло скелетната система.

 

Сублуксация на прешлените

 

Ветеринарният хиропрактор диагностицира прешлените в гръбнака, които не се движат и имат негативен ефект върху околните тъкани. Тези блокирани участъци се наричат субпуксации (вж. изображението). Намалената подвижност между 2 прешлена (сублуксация) води до спазъм на околните мускули, болка, понякога се притискат нерви, ислизащи от гръбначния мозък, което води до намален приток на нервни импулси към околните тъкани. Тези промени водят до дисфункция на мускули и нерви и проблеми като:

 

1. Болка

 

2. Неправилна стойка

 

3. Промени в походката

 

4. Претоварване на ставите и мускулите на крайниците

 

5. Промени в мускулатурата

 

6. Травма, като краен етап от гореизброената каскада

 

Кога е необходима хиропрактика?

 

1. Анормална походка скъсяване, засичане с с копитата, дисбаланс при изпълнение на алюрите; асинхронност в походката (напр. четиритактов галоп/ canter)

 

2. Слабо развита мускулатура на гърба (top line), атрофия на мускулите някъде по тялото

3. Нежелание да върви напред при езда, не работи с гърба при манежна работа или на скока; има проблеми с повдигането на галоп на една от страните; проблем с изпълняване на летящите

 

смени

 

4. Борба с транзелата, борба с ездача; изправяне и хвърляне

 

5. Нежелание да се огъне странично или да изпълни странични движения

 

6. Повтарящи се травми

 

7. Възрастни коне

 

8. Хиропрактика показана и след травма с оглед по бързо възстановяване.

 

Всичко от гореизброените, означава, че конят има биомеханична рестрикция (блокаж), която може да доведе до травми или клинична куцота, ако не се лекува.

 

За Автора: др. Елица Бъчварова Попова, ветеринарен лекар, сертифициран ветеринарен хиропрактор (IAVC-International Academy of Veterinary Chiropractors; VSC - The Veterinary Society of Chiropractors), сертифициран ветеринарен акупунктурист по баланс метода (CVA, CVBMA).

 

Тел. 0882 368 551

 

https://www.facebook.com/equine.vet.chiropractic