СМЕ е съкращение за екзема на опашката и гривата, или лятна екзема.
Това е състояние при конете, при което се появява силен сърбеж. Както подсказва името, конете предимно имат сърбеж по опашката и гривата, но той може да се появи и на други места, като под корема и на главата. Сърбежът е причинен от ухапвания от мушиците Culicoides, които се срещат в гористи и воднисти райони от април/май. Конете с екзема на опашката и гривата са алергични към слюнката на тези мушици, което предизвиква силен сърбеж след ухапване.
Кожата
Кожата не е началото на проблема, но е мястото, където смущенията в тялото стават видими отвън. Кожата е един от отделителните органи на тялото на коня, подобно на белите дробове, червата и бъбреците. Кожата извежда отпадъчните продукти чрез:
- Потни жлези
- Мастни жлези
Проблеми възникват, когато кожата трябва да отстранява повече от нормалното количество отпадъчни продукти, което обикновено означава, че черният дроб и/или бъбреците не функционират правилно и са нарушени. Кожата ще се опита да поеме тази детоксикираща задача, като отстранява отпадъчните продукти чрез пот и себум. Това от своя страна причинява смущения във флората на кожата. Тази дисбиоза в кожата дава възможност на патогените да се настанят там. Това причинява сърбеж у коня, който се търка и драска, и първите възпаления се появяват. Тези възпаления гарантират, че имунната система е в постоянно активно състояние. Ухапването от мушицата причинява навлизане на протеини от слюнката в кръвния поток на коня. Имунната система, която вече е прекалено активна, преминава в свръхактивно състояние, което води до алергична реакция. Така че, комарът не е причината, а последната капка, която препълва чашата!
Детоксикация
Черният дроб, бъбреците и микробиомът в червата играят много важна роля в детоксикацията на тялото на коня. Трябва да поддържате тези органи, за да гарантирате, че имунната система в крайна сметка реагира по-малко силно на ухапването от комар.
Допълнителният подход:
- Започнете с минимално негативно натоварване на бъбреците, черния дроб и червата.
- Добра диета, която минимално натоварва органите. Елиминиране на съставки като зърнени храни, захар и нишесте. Минимизиране на използването на обезпаразитяващи средства и редовни медикаменти. Храненето с неупаковано сено може да направи разлика в този случай.
- Помагане на тялото да отстрани вредните вещества чрез детоксикация или пречистващи билки, например през пролетта и есента. Това е индивидуална работа, така че при съмнение винаги се консултирайте с терапевт.
- Подкрепа на микробиома, така че червата да функционират правилно, което оптимизира състоянието на кожата.
- Десенсибилизация с капки, съдържащи собствената слюнка на комара.
- Фитотерапия, за успокояване на имунната система и грижа за кожата отвътре. Можете да я прилагате за по-дълъг период, например през летните месеци.
Ако можете да поддържате тялото по холистичен начин, лечението ще бъде успешно и ще намали острата реакция към комарите.
Няколко допълнителни съвета за помощ на коня с тежки оплаквания:
Комарите са най-активни по време на изгрев и залез, така че пускайте коня на поляната само между 11:00 и 15:00 часа,ако времето не е горещо.
Използвайте покривало за екзема.
Тъй като мушиците снасят яйца на влажни места като локви, канавки и кофи с вода, можете да се опитате да елиминирате тези места колкото е възможно повече в средата, където се държи конят.
Използвайте успокояващ и отблъскващ насекомите лосион, съдържащ невен и карамфил, наред с други съставки.
Младата трева, особено в върховете, има високо съдържание на фруктозамин. Тези захари, в прекалено големи количества, натоварват черния дроб и могат да доведат до инсулинова резистентност и да увеличат вероятността от СМЕ.
Препоръчително е да започнете предотвратяването и борбата със симптомите в началото на април.
Чрез ранно започване на допълнително лечение, симптомите са значително намалени. Въпреки това, продължителното лечение често е необходимо и през лятото.